Maaherrankatu avataan jälleen liikenteelle – liikennejärjestelyt voimassa ensi vuoden kevääseen

Maaherrankadun ylittävän rautatiesillan uudelleenrakennustyöt ovat jatkuneet suunnitelmien mukaisesti. Sillan telinetyöt ja paalutukset ovat edenneet vaiheeseen, jossa Maaherrankatu voidaan avata jälleen liikenteelle maanantaista 13.7. alkaen.

Jaa

Maaherrankatu avataan jälleen auto- ja bussiliikenteelle 13.7. alkaen. Myös jalankulku ja pyöräily pääsevät töiden aikana pääsääntöisesti kulkemaan sillan alta. Kadun avaamiseen liittyvät liikennejärjestelyt tehdään sunnuntain ja maanantain välisenä yönä 12.–13.7. 

”Kaistajärjestelyjä voidaan tehdä jatkossakin eri työvaiheissa ja raskas liikenne ohjataan töiden ajaksi kiertoreitille, mutta valtaosa liikenteestä pääsee jatkossa kulkemaan Maaherrankatua.  Kaikkiaan poikkeusjärjestelyjä sillan alittavalla väylällä on tiedossa vielä reilun vuoden ajan, lokakuuhun 2027 saakka”, kertoo Väyläviraston projektipäällikkö Aki Hämäläinen.


Heinäkuussa voimaan pidempiaikaiset liikennejärjestelyt

"Henkilöauto- ja bussiliikenne voidaan palauttaa jälleen Maaherrankadulle, sillä käytämme sillan toteutuksessa sellaista telineratkaisua, joka mahdollistaa liikennöinnin sillan alta töiden aikana”, kertoo projektijohtaja Esa Juhantila NRC Groupista. 

Siltatyömaalla jatketaan heinäkuussa telineiden rakentamista ja sen jälkeen vuorossa ovat sillan muottityöt. Heinäkuun puolivälissä voimaan tulevat liikennejärjestelyt ovat voimassa vuoden 2027 toukokuulle asti. Hetkittäisten työvaiheiden, kuten siltakannen valun ja erilaisten nostotöiden aikana tullaan tarvitsemaan liikennekatkoja, joiden pituus voi olla muutamasta tunnista vuorokauteen. Myös kaistajärjestelyjä tehdään eri vaiheissa töiden edetessä.

Siltatöistä voi aiheutua melua ja tärinää, joista tiedotetaan tarvittaessa lähialuetta. Muutoksista työmaan vaikutuspiirissä kerrotaan töiden aikana liikennemerkein ja mahdollisin lisäopastein.

Maaherrankadun silta toteutetaan suunnitellusti betonisena ratasiltana, joka rakennetaan valmiiksi rautatien ja nykyisen sillan vieressä vuosina 2026–27. Sillan kansi siirretään lopulliselle paikalleen seitsemän vuorokauden mittaisen rautatieliikenteen katkon aikana kesäkuussa 2027. Tämän pidemmän liikennekatkon aikana aloitetaan myös nykyisen sillankannen purkutyöt, jotka kestävät noin neljä viikkoa. Nykyinen silta siirretään tällöin Pohjolankadun puolelle, jossa se puretaan ja josta purkujäte kuljetetaan pois. Siirron ja purkutöiden aikana Maaherrankatu on kokonaan suljettuna ajoneuvoliikenteeltä Asemakadun ja Pohjolankadun välillä, ja jalankulku ja pyöräily ohjataan vaihtoehtoisille reiteille.

Rakentamistöistä aiheutuu alueella myös jonkin verran työmaaliikennettä, jota ohjataan tarpeen mukaan liikenteenohjaajien opastuksella. Meluavista töistä tiedotetaan lähialueita. 


Maaherrankadun liikennejärjestelyt töiden aikana

  •  12.7. 2026 asti: Maaherrankatu on suljettu autoliikenteeltä Asemakadun ja Pohjolankadun välillä, jalankulku ja pyöräily pääsevät kulkemaan sillan alta
  • 13.7. 2026–toukokuu 2027: Auto- ja bussiliikenne kulkee Maaherrankadulla, samoin jalankulku ja pyöräily. Kaistajärjestelyjä tehdään eri työvaiheissa. Raskas liikenne ohjataan kiertoreiteille.
  • Kesä 2027: uuden sillan paikalleen siirron ja nykyisen sillan purkutöiden aikana Maaherrankatu on suljettu liikenteeltä Asemakadun ja Pohjolankadun välillä reilun kuukauden ajan
  • Syksy 2027: viimeistelytöiden aikana kaistajärjestelyjä Maaherrankadulla


Lisätietoja

  • Väylävirasto, osastonjohtaja Miia Kari, p. 0295 34 3111 , etunimi.sukunimi[at]vayla.fi (välillä 13.-21.7.)
  • Väytävirasto, projektipäällikkö Aki Hämäläinen, p. 029 534 3150, etunimi.sukunimi[at]vayla.fi (22.7. alkaen)
  • NRC Group, projektijohtaja Esa Juhantila. p. 0400 539 302, etunimi.sukunimi[at]nrcgroup.fi
Lue lisää hankkeesta Väylän sivuilta
Lue lisää